Združenie dobrovoľných robotníkov pracujúcich na obrane Cirkvi, Tradície a Kráľovstva Kristovho.

17. 3. 2013

Habemus Papam !
alebo
Pestrá mozaika, tiež dúhovou zvaná, z ľudovej tlače 21. storočia

(Práve sa z médií dozvedám, že som bol zachránený z pazúrov stredoveku, ako aj všetkých storočí, ktoré predchádzali tomu doposiaľ poslednému a ako sa rozumie samo od seba aj najlepšiemu. Neváham, nečakám apaticky až budem spasený 21. storočím, ktoré mi bolo doteraz zlomyseľne upierané zvyškami tmárov v Cirkvi a sám som odhodlaný priložiť ruku k dielu, k obrode, k povaleniu toho stredoveku, čo nás tak ťažil, ach hrôza pomyslieť, gniavil, dýchať nedal. Hľa, otec António Srholec už mi oznamuje, že s novým svätým otcom sa konečne zavŕšila doba temna. Len mám obavy, či mám otcovi Antóniovi veriť. Veď aj on sa narodil ešte v tom starom svete a to dokonca v temne dávnych dobách, sluchy jeho striebro tká. Mám mu dôverovať? Nepotreboval by aj on preškolenie? Poriadnu kultúrnu revolúciu v duchu 21. storočia? Nie je jeho vehementná snaha len maskou, ktorá má ukryť jeho príslušnosť k minulosti? 

Ale dosť o tom! Prichádza doba nová, pokroková, osvietená, všetko staré samo zvetrá vo vane modernity a vôle ľudu. Prichádza "doba ľudová" alebo tiež "plebstocén" zvaná a tá si poradí aj s otcom Antóniom. Ruka sa chveje, oko vlhne, klávesnica sa trasie dojatím. Človeku sa chce už len jasať a plesať keď vidí tu krásu všetkého nového. Slová zlyhávajú. 

A preto z vďaky k záchrancom, ktorí ma spasili pred minulosťou, rozhodol som sa usporiadať túto malú mozaiku, záhon, gardinériu plnú ľudovej vône k poteche všetkých verejných duší, by nemuseli listovať a klikať do omrzenia po všelijakých internetových kútoch, bo čas je v 21. storočí ešte drahší ako v 20. storočí a že už tam bol poriadne drahý. Nech je táto moja drobná omrvinka z koláča pokroku prijatá ctenou verejnosťou a masami ako čiastočka všeľudovej obety na oltár modernity. BM)

Radio Vaticana SK

Habemus Papam! Dnes 13. marca 2013 o 19.06 hod. to svetu oznámil biely dym z komína Sixtínskej kaplnky a hlahol zvonov z Baziliky sv. Petra. Stalo sa tak v piatom skrutíniu 75. konkláve, ktoré sa začalo 12. marca. Ako krátko po 20.-tej hodine oznámil z lodžie Baziky sv. Petra kardinál protodiakon Jean-Louis Tauran, 265.-tym nástupcom sv. Petra (266. pápež) sa stal Jorge Mario Bergoglio SJ, Argentínčan, narodený 17. decembra 1936. Zvolil si meno František I. Intronizačná svätá omša sa uskutoční v utorok 19. marca, na sviatok sv. Jozefa.

Topky SK

Pápež František je milovníkom tanga, má rád literatúru, až doteraz často cestoval hromadnou dopravou a ako mladík pracoval ako vyhadzovač. ... Okrem súkromia Bergoglio odhalil novinárom aj svoj vkus: prezradil, že jeho najobľúbenejším filmom je dánska dráma Babettina hostina, ktorá získala v roku 1988 Oscara. Za svoj obľúbený obraz označil Biele ukrižovanie Marka Chagalla, a dal najavo, že je ctiteľom klasickej literatúry. ... Do miest, kam sa väčšina obyvateľov mesta bojí vkročiť, prichádzal neočakávane a nezdráhal sa zasmiať sa v kruhu miestnych a vypiť s nimi tradičné argentínske maté jednou slamkou. "Bol súčasťou slumu," tvrdí jedna z miestnych žien.

Novému pápežovi Františkovi I. zagratulovali k zvoleniu aj lídri Európskej únie vrátane predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya a šéfa Európskej komisie Josého Manuela Barrosa. Obaja štátnici dúfajú, že Františkov pontifikát sa ponesie v duchu "propagovania základných hodnôt mieru, solidarity a ľudskej dôstojnosti," uvádza sa v ich spoločnom stanovisku. Podľa šéfa Organizácie Spojených národov Pana Ki-muna by zase nová hlava katolíckej cirkvi mala predovšetkým rozvíjať "medzináboženský dialóg".

Talianski biskupi zablahoželali k zvoleniu za pápeža nesprávnej osobe - milánskemu arcibiskupovi Angelovi Scolovi. Členovia talianskej biskupskej konferencie si boli istí zvolením svojho kolegu, ktorý bol považovaný za jedného z hlavných favoritov pápežskej voľby. Bezprostredne po skončení konkláve preto v stredu večer omylom poslali pripravený gratulačný mail kardinálovi Scolovi. Rýchlo sa však opravili a poslali blahoželanie skutočnému novému pápežovi Františkovi

Tibetský exilový vodca dalajláma vo štvrtok napísal novozvolenému pápežovi Františkovi blahoprajný list, v ktorom chváli jeho rozhodnutie prijať ako prvý v dejinách pontifikátu meno po známom svätcovi z Assisi.

Aktualne Centrum CZ

Arcibiskup Dominik Duka: „Bezprostředností, prostotou a někdy i plachostí mi chvílemi připomíná Václava Havla. Neznamená to ale, že je nerozhodný a má nevyhraněné názory. Jak bych to jen řekl? František je - stejně jako Václav Havel - velmi laskavým člověkem, když je to ale nutné, tak poznáte, že jeho charakter je ze žuly. ... Když František předstupoval poprvé před shromážděné lidi, požádal nás, kardinály, abychom spolu s ním přistoupili k lodžiím i my. Něco podobného se stalo vůbec poprvé a já osobně jsem z toho byl jako ve snu.“

Pluska SK

Pre rímskokatolíckeho kňaza Antona („Antónia“) Srholca je výsledok voľby nového pápeža milým prekvapením. František je pre Srholca symbolom zmeny, ktorú katolícka cirkev potrebuje. Predpokladá tiež, že osobnosť nového pápeža prinúti k zmene aj reprezentáciu katolíckej cirkvi na Slovensku.

Voľba prvého latinskoamerického pápeža v histórii nie je náhodná a  zjavne súvisí s nedávnym úmrtím ľavicového venezuelského lídra Huga Cháveza. Myslí si to jeho niekdajšia "pravá ruka" a súčasný úradujúci prezident Venezuely Nicolas Maduro. "Vieme, že veliteľ dosiahol tieto výšky a teraz stojí tvárou v tvár Kristovi," vyhlásil Maduro, ktorého v  piatok vymenovali za dočasného prezidenta, ktorý krajinu povedie do  aprílových prezidentských volieb. "Niečo ovplyvnilo výber juhoamerického pápeža. Niečia ruka sa načiahla a Kristus povedal: 'Južná Amerika, tvoj čas prišiel," dodal.

Radio SK

Anton Srholec: „Zvolil si meno, ktoré napovedá, že bude menej teológie, Piov a Benediktov. Symbol František napovedá, že bude viac sociálnej práce.“

Pravda SK

Anton António Srholec : „Ak budú chcieť reprezentanti slovenskej katolíckej cirkvi nasledovať pápeža, budú musieť opustiť symboly prepychu, vystúpiť z biskupských palácov a budú sa musieť ľuďom prihovárať spôsobom, ktorý je presvedčivejší pre ľudí trpiacich nezamestnanosťou, žijúcich v chudobe a nedostatku.“

František tiež prezradil, že po jeho zvolení zazneli aj návrhy, aby si zvolil meno Hadrián VI. – po vzore veľkého cirkevného reformátora a v zjavnom odkaze na potrebu zmien v cirkvi – alebo aj Klement XV., čo zrejme bola žartovná narážka na okolnosť, že Klement XIV. svojho času rozpustil jezuitský poriadok, ktorého bol prvý pápež z Latinskej Ameriky členom.

„Ján Pavol II. na prahu tretieho tisícročia odprosil svet za všetky krivdy, ktoré cirkev spáchala. Aj súčasný pápež bude človek, ktorý hľadá pravdu a dobro ľudí. Hneď v prvom prejave bolo vidieť, že je hlboko veriaci a pokorný človek. Aj v súvislosti s výzvami v cirkvi a vo svete bude taký,“ povedal sócius provinciála Spoločnosti Ježišovej Peter Girašek.

Pápež prekvapil kardinálov už na raňajkách, priznal to pražský arcibiskup Dominik Duka. „Na raňajky po voľbe pápeža v Dome sv. Marty sme prišli niektorí nie príliš predpisovo oblečení. Myslel sme si, že už je po všetkom najdôležitejšom a že sme skrátka „doma“. Zrazu však zavládlo prekvapenie, keď medzi nás prišiel pápež František. Pokojne sa posadil, aby sme sa spoločne naraňajkovali. Našťastie aj jemu chýbala jedna odevná časť – biele solideo na hlave. Možno aj tým dával najavo, že je iba jedným z nás,“ napísal Duka na svojom facebookovom účte.

Webnoviny SK

Ako povedal Marian Gavenda nového pápeža bude cítiť. Upozornil, že v Latinskej Amerike sa žije v kontexte sociálnych problémov, ktoré však cirkev rieši. Jeho duch modlitby bude zas oslovovať spiritualitu veriacich. „Je to človek modlitby. Syn železničiara, ktorý si sám varil. Teda hierarcha, ktorý žil civilným životom,“ zdôraznil Gavenda. Gavenda je voľbou kardinálov potešený, pretože nová hlava katolíckej cirkvi pochádza z robotníckej rodiny, čo je dôležité, pretože dokáže pochopiť jednoduchých ľudí. Gavenda ocenil, že nový pápež vie po nemecky. „Je to jezuita, ale duch má františkánsky. Jeho jednoduchá civilnosť je dobrý signál,“ upozornil. Gavenda v úvodnom príhovore pápeža Františka cítil určité črty spirituality Jána XXIII. „Jeho pozdrav na záver. Jeho jednoduchosť, dobrosrdečnosť. Modlitba za Benedikta XVI. Skôr ako udelil požehnanie, poprosil o modlitbu za seba. Išiel svojou originálnou cestou, a to spontánne,“ konštatoval s tým, že ide o kombináciu jednoduchosti a otvorenosti.

Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák má na to, aby reprezentoval Slovensko v novom tíme, ktorý vznikne okolo budúceho pápeža. Kňaz Anton Srholec to uviedol v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. Podľa Srholca bol Bezák predstaviteľom postupného procesu zlepšovania pomerov v cirkvi, alebo prijímania nových kritérií, či nových ľudí. "Ja som to privítal a to, čo sa s ním udialo, to bolo neférové a to skrývanie sa za Svätého otca bolo príliš priehľadné," povedal Srholec. Bezáka označil za vzácneho človeka. Ocenil, že na Slovensku začal kryštalizovať ľudí, ktorí už sú slobodnejší, nie sú tak tesne viazaní na svojich duchovných otcov a prebudil takú diskusiu o viere a o cirkvi, aká u nás ešte nikdy nebola. "Ja čakám, že jeho dajú do vyšších služieb, aj na to má, aby Slovensko nejako reprezentoval v novom tíme, ktorý si nový pápež urobí," doplnil Srholec. Podľa bývalého poslanca Františka Mikloška by bolo ideálne, keby sa prípad Bezáka nejako vyriešil práve na najvyšších miestach a upokojila by sa situácia. "Ja si myslím, že by bolo úžasné, keby sa to udialo ešte za pontifikátu tohto pápeža," povedal v relácii Mikloško. Podľa experta na cirkevné právo Imricha Gazdu nie je vylúčená zmena rozhodnutia v prípade Bezáka. "Je to človek s veľkým potenciálom a bude dobre, ak bude využitý," dodal. Nebýva podľa neho štandardné, aby pápež menil rozhodnutia svojho predchodcu, ale nič nie je vylúčené. Podľa Františka Mikloška pápež Benedikt XVI. svojou abdikáciou vlastne narušil systém, celé premýšľanie o cirkvi. Srholec pripomína, že cirkev je súčasťou tohto sveta a je súčasťou aj veľkých premien, ktoré sa tu odohrávajú. "Toto vidím ako koniec starého sveta, stredoveku," dodal.


SME

Nový pápež František vyslal hneď na začiatku svojho pontifikátu pozitívny signál smerom k rímskej židovskej komunite. Informovala o tom agentúra AP.

Nový Čas

Anton António Srholec: „Čakáme veľa od riaditeľky školy, od riaditeľa závodu, prezidenta a aj od pápeža. Ale každý nový človek vo funkcii je pre nás dôvodom radosti, že prišla nová metla, ale aj dôvodom obáv, aby nepokazil to, o čo sa usilujeme po celý život. Pápež František je zdrojom veľkých očakávaní aj nádejí. Cez Vatikán príde do cirkvi nový duch.“

Pápež František začal svoj pontifikát netradične, oželel limuzíny a na večeru do vatikánskej rezidencie odišiel kyvadlovým autobusom. A najmä je to ponfitik, ktorý srší humorom. ... Pápež František už na balkóne pozdravil pútnikov talianskym výrazom „Buonasera“. S humorom však pokračoval aj potom, ako z Baziliky sv. Petra udelil kresťanom po celom svete svoje prvé požehnanie urbi et orbi (mestu a svetu). Odmietol nastúpiť do pápežskej limuzíny a na večeru vo vatikánskej rezidencii sa odviezol spolu s ďalšími kardinálmi kyvadlovým autobusom. ... Prvý večer Františka v role pápeža bol plný humoru. Čo sa dialo tesne po jeho zvolení, prezradil svetu newyorský kardinál Timothy Dolan. Po prípitku na počesť nového pontifika sa pápež obrátil na zbor kardinálov s vetou: „Nech vám Boh odpustí.“ Nebolo to však poslednýkrát, čo rozosmial najvyšších predstaviteľov katolíckej cirkvi, ktorí za dverami Sixtínskej kaplnky dva dni volili svojho nového pastiera. „Budem dnes v noci spať dobre, a niečo mi hovorí, že aj vy,“ povedal im.

TASR

 Vatikán 16. marca (TASR) - Nový pápež František vyslal hneď na začiatku svojho pontifikátu pozitívny signál smerom k rímskej židovskej komunite. Informovala o tom agentúra AP. Iba niekoľko hodín po svojom zvolení poslal pápež list hlavnému rímskemu rabínovi Riccardovi di Segnimu, v ktorom píše o svojom odhodlaní "prispieť k pokroku vo vzťahoch medzi židmi a katolíkmi", ku ktorému došlo od Druhého vatikánskeho koncilu (1962-65).  Židovskí lídri uvítali zvolenie prvého argentínskeho pontifika, ktorého považovali za svojho spojenca ešte v časoch, keď bol arcibiskupom v Buenos Aires. Podľa izraelského prezidenta Šimona Peresa bude František "vítaným hosťom vo Svätej zemi". Šéf Svetového židovského kongresu Ronald Lauder zase Františka pochválil za to, že "bol vždy pripravený načúvať našim obavám. Voľbou takéhoto skúseného muža, ktorý je známy svojou otvorenosťou iným názorom, vyslali kardináli významný signál celému svetu," povedal Lauder.

Aktuality SK

Stredajšie zvolenie Jorge Maria Bergoglia za pápeža vyvolalo nadšenie nielen u mnohých katolíkov, ale aj v argentínskom vydavateľstve Ediciones B. To teraz plánuje reedíciu pápežovej biografie. Informovala agentúra AP. Knihu zostavil Bergogliov oficiálny biograf Sergio Rubin ešte v roku 2010 pre vydavateľstvo Vergara, ktoré medzitým prevzal argentínsky vydavateľský dom Ediciones B. Kniha má titul: "Jezuita. Konverzácie s kardinálom Jorgem Bergogliom."  Ediciones B teraz plánuje vydať novú verziu knihy pod názvom "Jezuita. Príbeh Františka, argentínskeho pápeža." Rubin knihu napísal po dvoch rokoch rozhovorov s vtedajším kardinálom a arcibiskupom Buenos Aires. Vydavateľstvo plánuje knihu preložiť do viacerých jazykov.

Česká televize

Známý český teolog a katolický kněz Tomáš Halík vítá zvolení Jorgeho Maria Bergoglia do čela katolické církve s nadšením. Jsem nadšen, že je to jezuita, protože jezuité jsou intelektuální elita, jsou to skvělí chlapi.“ 

Novému papeži dnes blahopřál prezident Světového židovského kongresu (WJC) Ronald Lauder. "Papež František I. pro nás není cizincem. V posledních letech navštívil mnoho ekumenických akcí, které organizoval WJC a latinskoamerický židovský kongres," napsal.

Jana Šilerová, biskupka církve československé husitské: "Vzpomněla jsem si, že se říká, že když František z Assisi umíral, řekl na smrtelné posteli větu - Bratři, dejme se do práce, ještě jsme nic neudělali."

Kardinál Miloslav Vlk:"Byla to volba Ducha svatého, on nebyl kandidátem médií. Já jsem nikde neviděl, že by ho média vyzdvihovala jako kandidáta. Byl to kandidát Ducha svatého, ne médií."

Blesk  CZ

Halík je přesvědčen, že od nového papeže lidé sice nemohou očekávat podporu homosexuálních parstnerství či svěcení žen, na druhou stranu věří, že by mohl uvažovat o zavedení svěcení ženatých mužů na kněze.

Hospodarske noviny

Podľa cirkevného analytika Imricha Gazdu, ktorý videl nového pápeža na vatikánskom námestí naživo, chce nový pápež nastúpiť na novú cestu. „Prosil ľudí, aby sa za neho modlili, čo bol veľký odkaz. Svoj pontifikát tak začal modlitbou s veľkou pokorou,“ povedal Gazda. Od roku 1831 ide podľa neho o prvého pápeža, ktorý je rehoľník. Gazda nás upozornil na svetové dni mládeže, ktoré sa budú tento rok konať v Latinskej Amerike. „Jeho zvolenie tam spustí obrovský ošiaľ,“ dodal.


"My, moslimovia Západu, vnímame meno nového pápeža ako obzvlášť nádejné znamenie, pretože poukazuje na veľký príklad svätosti a otvorenosti voči Východu a islamu, ktorým bol svätý František z Assisi," uviedlo vo vyhlásení Islamské náboženské spoločenstvo (COREIS). Moslimskí lídri v pápežovej rodnej Argentíne uviedli, že kým bol arcibiskupom v Buenos Aires, niekoľkokrát ich navštívil a pestoval srdečné vzťahy s 800.000 moslimami žijúcimi v tejto latinskoamerickej krajine. Tí majú väčšinou sýrsky a libanonský pôvod. Paul Moses, autor knihy The Saint and The Sultan (Svätec a sultán) o stretnutí oboch mužov v 13. storočí, uviedol, že al-Kámil prijal Františka preto, lebo vo vojnovom čase k nemu prichádzal v pokoji. Jeho snaha obrátiť sultána "nebola tým správnym základom pre medzináboženský dialóg v dnešnom chápaní", ale bol to vtedy jediný spôsob, ako sa stretnúť, dodal Moses. "Sultán, ktorý bol známy citlivým prístupom voči kresťanskej menšine v Egypte, povolil Františkovi niekoľko dní kázať, potom ho v sprievode vojakov poslal späť do tábora nepriateľov," povedal Moses, profesor žurnalistiky na Brooklyn College v New Yorku pre Reuters. Sultán nikdy nekonvertoval. 

Udalosti SK

Nový pápež môže podľa niektorých kardinálov zrušiť sľub celibátu. Nevylúčil to vo svojom vyhlásení škótsky kardinál Keith O´Brien (74)."Chcel by som, aby kňazi dostali možnosť výberu. Žijeme predsa v slobodnom svete a viem, že mnohí kňazi majú obrovský problém vyrovnať sa s celibátom. Cítia totiž potrebu žiť normálnym životom a mať aj svoje rodiny." povedal O´Brien v rozhovore pre stanicu BBC. 

A na záver ...

Trošku sv. Františka z Asissi, ktorého sa dovolávajú všetci, žurnalistov a poveterné ženštiny nevinímajúc:

"Všetci bratia nech sú katolíci, nech žijú a hovoria po katolícky. Keby niekto poblúdil od viery a života katolíckeho slovom alebo skutkom a keby sa nenapravil, treba ho úplne vyhnať z nášho bratstva."

Spisy sv. Františka, Žilina 1946